Periorální dermatitida
Toto onemocnění postihuje většinu ženy mezi 20 a 40 rokem života.
Vodítkem pro určení této diagnózy je, že chybí komedony! Papulky a pustulky vyvstávají z lehce zarůžovělé pokožky,ústa zůstávaí nepostižena a méně se tvoří v očním okolí. Průběh je většinou chronický, odhojuje se bez jizev.
Ke vzniku často přisívají aplikace lokálních steroidů (již po dvou týdnech aplikace) na kůži obličeje, složky kosmetických přípravků, mechanická iritace, ultrafialové záření, hormonální antikoncepce, uvažuje se i o roli Demodex folliculorum, Candida albicans atd.
Léčba u lékaře: Z lokálních prostředků je zpravidla účinný metronidazol, erytromycin, popř. pasty s 3% ichthamolem či 2% sírou. Při výraznějším postižení mají dobrý efekt vnitřně podávané tetracykliny, metronidazol. popř. 2-3měsíční kúra izotretinoinem. Důležité je poučení nemocného o vynechání fyzického dráždění a kortikoidních mastí a o nutnosti ochrany před sluncem.
Kosmetika: Vzhledem k charakteru onemocnění vynecháme kosmetické přípravky zcela, nebo použijeme takové, které nejsou na mastném základě a především se vyhneme ropným derivátům a silikonům. Z kosmetiky Belico používáme Concentrate IV a V pro zklidnění a zmírnění zánětu a lipozomové přípravky z řady Basic Care, eventuelně Zinc Paste.